Aziz Hyacinthus

Sen Piyer Kilisesindeki Dominiken Azizleri

Aziz Hyacinthus (1183-1257) Slesia’da doğdu (Polonya). Dini eğitiminden sonra Bolonya’da aziz Dominikus ile karşılaştı ve onun tarikatına girmeye karar verdi. Polonya’da bir kaç manastır Kiev’de ise bir tanesi kurdu.

İkonografi
Tablo Tatarların sebep olduğu Kiev kilisenin imhasında Meryem heykelinin ve efkaristiya’nın (kutsanmış ekmek) Hyacinthus tarafından kurtarılmasının hikayesini anlatıyor. O dominik kıyafeti ve papaz atkısıyla betimleniyor. Sağ elinde ostensor sol koluyla ise Çocuklu bakire heykelini tutmakta. Ancak ressam olayı Kiev’de değilde arka planda son derece net olan Arap camii’nin (solda) çan kulesi ve Galata Kulesi (sağda) profilinin yer aldığı boğaziçinin gözüktüğü Kostantinopolis’te geçmiş gibi çizmiş. Gökyüzüne doğru bakan gözleriyle yürüyen aziz’in çerçevesinin profilinin süsü boyunca şu yazılı: “Gaude, filii hyacinte, quia preces tuae gratae sunt filio meo” (Sevin, evlat Hyacinthus, çünkü oğlum dualarınıza müteşekkir). 

#KültürBulaşması

Biblio: 
C. Monge, L. Refatti, Santi Domenicani, in C. Monge, S. Pedone, Domenicani a Costantinopoli prima e dopo l’impero ottomano. Storie, immagini e documenti d’archivio, Firenze, Nerbini 2017 (Biblioteca di Memorie Domenicane, 17), pp. 281-283.

Tags:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.