Dindar Seyahatnameler

Anadolu ve Levant'ta Dominikenler

Hareket Halindeki Ortaçağ‘ konferans dizisinin üçüncü randevusunda Aysu Saban ve Ahmet Deniz Altunbaş bize Anadolu ve Mezopotamya’yı dolaşan Dominiken rahiplerin hikayesini anlatacaklar. Kimdi onlar? Nerelere gittiler ve neden gittiler? Seyahatnamelerine neler yazdılar? Karşılaştıkları insanlar hakkındaki izlenimleri nelerdi? Bu sorular ve daha pek çoğu tartışılacak.

Bu konferans IFEA ile birlikte düzenlenmektedir.
Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Aysu Saban EPHE‘de sözleşmeli doktora öğrencisidir ve CETOBaC araştırma laboratuvarına bağlıdır. Université Paris I Panthéon-Sorbonne‘da Bizans ve Osmanlı tarihi ve École Pratique des Hautes Études‘de Osmanlı paleografyası eğitimi almıştır. Halen Collège de France‘a bağlı Centre d’Études ottomanes‘de Beldiceanu koleksiyonundan sorumludur ve Institut National des Civilisations Orientales‘de Osmanlı İmparatorluğu’nun Arap vilayetlerinin tarihi (16.-18. yüzyıllar) üzerine dersler vermektedir.

Ahmet Deniz Altunbaş 1978 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu ve Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden Fransızca derecesi ile mezun oldu. Klasik ve Ortaçağ dilleri uzmanı olan Altunbaş, Ortaçağ tarihi ve Haçlı Seferleri başta olmak üzere Doğu-Batı ilişkileri, Hıristiyan-Müslüman ilişkileri, hac ve seyahatler, kronikler, risaleler ve Batı dünyasında Doğu hakkında yazılmış edebi eserler üzerine çalışmaktadır. Çevirileri arasında Ricoldus de Monte Crucis’in Itinerarium‘u, Ernoul’un Chronicle‘ı, Johannes de Sultaniye’nin Timurlenk biyografisi ve Jacques de Vitry’nin Historia Orientalis‘i gibi eserler bulunmaktadır.

Konuşmacılar: Aysu Saban, Ahmet Deniz Altunbaş
Dil: Canlı çeviri ile Fransızça ve Türkçe
Nerede:IFEA, Nuri Ziya sk 10 Tomtom mah. Beyoğlu/İstanbul
Ne zaman: 17 Ocak, saat 19:00

Giriş serbest / Kayıt gerekli, şuraya tıklayın:
https://www.ifea-istanbul.net/index.php/fr/evenements/eve-hist/conference-pious-travelbooks-dominicans-in-anatolia-and-the-levant

Tags:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.