Isa’ nin Haci

1 ) SEMBOL VE KÖKEN

 

 

 

            Pers kökenli çarmiha gerilme cezasi [daha sonra] artacalilar we Romahilar tarafindan Ikendi sistemlerine] uyarlanmistir. Roma vatandaslarina uygulanmamis, ancak katiller, ciddi hirsizliklar ve ayni zamanda ihanet ve isyan gibi agir adi suclar isleyen köleler ve Romali olmavanlara tatbik edilmistir; [nitekim incil’de] Isa’ya da benzer suçlamalar yöneltildigi bildirilmektedir (krs. Luk.23:2-5; Yu. 19:12).

 

2) HRISTIYANLAR IÇIN

Hristiyanlar, isa’nin bu sekilde ölmeyi kabul ettigine ardindan da yeniden dirildi&ine Iva da ölülerden kiyam ettigine) inanirlar.

Böylece haç, basarisizligi ve ölümü döntistürme gücüne sahip olan sevginin en yüksek ifadesi haline gelmistir. Nitekim, “hic kimsede, insanin, dostlari ugruna canini vermesinden daha biyük bir sevgi yoktur” (Yu. 15:13), bu armagan reddedilse bile. Dirilis aracilgryla, Tanri bize bizleri terk etmeyecegi, dahasi acilarimizdan kurtarip bizlere sonsuz sevincini verecegi sözünü verir.

3) HAÇ IŞARETI

Bir Hristiyan’in kendini haç içareti ile isaretlemesi, o kisinin kendisini kurtaran Tanri’ ya sükran ederek yasamak ve hayatin baskalan için bir armagan haline getirmek arzusunu ifade eder. Ne yazik ki bu isaret sikhkla ihanete ugrams, bir kimlik ve baski sembolüne dönüstürüldügü [de] olmustur.

 

Tags:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.