Azize Caterina

Sen Piyer Kilisesindeki Dominiken Azizleri

Azize Caterina (1347-1380) Siena’da (İtalya) doğdu. 12 yaşındayken beşik kertmesiyle evlenmeyi reddetti zira kendisini tamamen Tanrıya adamak istiyordu. 

Kutsanmış dominik dullarının grubuna girmek istedi (örtülü). Yaşının genç olması nedeniyle manastırın başrahibesi onu kabul etmek istemese de Caterina’nın maruz kaldığı hastalıktan dolayı girmesine izin verdi. Kendisini fakirlerin ve hastaların hizmetine adadı, politikacılara ve papalara doğduğu şehir ile kilise arasındaki hizipleri yatıştırmak mektuplar ve onun derinlerindeki maneviyatı ifade ettiği Tanrıyla “diyalog”’u yazdı. Mucizevi bir şekilde İsa’nın gerildiği çarmıhın işaretleri onun ellerinde ve ayaklarında basılıydı. 1970 senesinde Papa VI Paul, Avila’lı Teresa ile birlikte onu da kilise doktoru olarak ilan etti. .

#KültürBulaşması

Biblio: 
C. Monge, L. Refatti, Santi Domenicani, in C. Monge, S. Pedone, Domenicani a Costantinopoli prima e dopo l’impero ottomano. Storie, immagini e documenti d’archivio, Firenze, Nerbini 2017 (Biblioteca di Memorie Domenicane, 17), pp. 281-283.

Tags:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir