Terrae Incognitae

Ortaçağ Kırım'ında Dil ve Kültür

‘Hareket Halindeki Ortaçağ’ konferans dizisinin dördüncü buluşmasında Antonio Musarra Codex Cumanicus’u “Batılı” bir bakış açısıyla incelerken, Nicole Kançal-Ferrari Ortaçağ Kırım’ındaki mimari çeşitliliğe odaklanacak.
Bu konferans aracılığıyla, Ortaçağ Kırım’ında Batı ve Türk kültürlerinin karşılaşmasından kaynaklanan etkileri ve tepkileri görmeye çalışacağız.

Nicole Kançal-Ferrari, Marmara Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde Doçent olarak görev yapmaktadır. Türk ve İslam sanatı ve mimarisi üzerine çok sayıda kitap, kitap bölümü ve makalenin yazarıdır. Özel araştırma alanları, Altın Orda ve Kırım Hanlıkları başta olmak üzere Kuzey Karadeniz Bölgesi’nin maddi kültürünü; Osmanlı ortamında ölüm kültürünü; İslami görsel ve mimari kültürü ve bunların temsiliyetini kapsamaktadır.

Antonio Musarra, Roma’daki La Sapienza Üniversitesi’nde Ortaçağ Tarihi Doçentidir. Ortaçağ Cenova’sı, Haçlı Seferleri ve Latin Doğu ile Ortaçağ Akdeniz’inde İtalyan yayılması (11. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar) konularında uzmanlaşmıştır. Araştırma alanları arasında ticaret ağları, denizcilik ve deniz savaşları yer almaktadır. Yirmiden fazla monografi ve 120 makalenin yazarıdır ve şu anda Ortaçağ’da Beytüllahim üzerine yeni bir kitabı tamamlamaktadır.

Konuşmacılar: Nicole Kançal-Ferrari, Antonio Musarra
Dil: Canlı Türkçe çeviri ile İngilizce
Nerede: Şen Piyer Kilisesi, Galata Kulesi sk. 26, Beyoğlu
Ne zaman: 22 Mart, saat 20.15

Ücretsiz Giriş

Tags:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir