Geliş

Merhaba, benim adım Louis. Fransızım, daha doğrusu Fransa’nın batısındaki Britanya’danım. İstanbul’a 26 Ocak’ta geldim ve önümüzdeki beş ay boyunca manastırda kalacağım.

Paris’te mühendislik okurken bir yıl ara vermeye karar verdim. Geçtiğimiz altı ay boyunca Fransız Alpleri’nin ortasındaki Annecy’de stajyer olarak çalıştım. Karlı zirveleri burada, İstanbul’da gönüllülük yapmak için bıraktım. Fransa’nın Dominik eyaletinin gönüllü hizmeti olan Dom&Go organizasyonu tarafından gönderildim.

Geldiğimde beni en çok etkileyen şey her yerde camilerin olmasıydı. Bunu bekliyordum ama her sokak köşesinde bir minare görmek oldukça karakteristik. Çoğunlukla Hıristiyan ülkeleri ziyaret etmiş biri olarak camilerin varlığı benim için alışıldık bir durum değil.

İlk birkaç gün manastırı ve çevresini keşfetmekle geçti. Şehrin tarihi yoğunluğu beni çok etkiledi. Şehir o kadar büyük ki her bölge birbirinden çok farklı.

Benim buradaki görevim nedir?

Bu web sitesini düzenli olarak orijinal makalelerle veya mevcut makalelerin güncellemeleriyle güncelliyorum. Ayrıca kütüphaneye de yardım ediyorum. Bazı odalar restore ediliyor. Bu çalışmalar için bazı kitapları taşımam gerekiyor. Biraz da bahçe işleriyle uğraşıyorum. Claudio’nun dalları kesmesine ve parçalamasına yardım ettim. Ayrıca portakal ağaçlarının verdiği çok sayıdaki portakalı değerlendirmenin bir yolunu bulmaya çalıştım. Bunun için bir çözüm de maramlade ve konserve meyveler yapmak. Manastır dışında, haftada bir gün Salezyenlerin mülteciler için açtığı okula yardım ediyorum. Her şeyden biraz öğretiyorum (matematik, fen bilimleri, coğrafya, İngilizce). Çocuklar oldukça asi ve bazen sadece tüm sınıfla konuşabilmek bile büyük bir zorluk. Son olarak, Istiklak’ta mülteci kadınların çocuklarına bakmalarına ya da doğum işlerini halletmelerine yardımcı olan bir derneğe haftada bir kez yardım ediyorum.


1 thought on “Louis’in gelişi”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.