Konstantinopolis'in surları Çizim | Fotoğraf

Konstantinopolis'in surları Çizim | Fotoğraf

5 Nisan - 30 Haziran 2024
Açılış 5 Nisan Cuma saat 19:00'da.
Her hafta cuma-cumartesi günleri 14:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Özel rezervasyon için lütfen e-posta gönderin (info@senpiyer.org)

Sergi, küratörlerin Konstantinopolis/İstanbul surları üzerine on yıllardır sürdürdükleri çalışmalara, kavramsal ve metodolojik, tarihsel ve güncel olmak üzere ikili bir yaklaşımla odaklanıyor: Bir yanda, bir yere (ve bir nüfusa) topografik ve coğrafi kimlik kazandırmanın yanı sıra koruma sağlamak amacıyla inşa edilen heybetli surların imgesi ve ikonografisi – yani, çok sayıda gezgin, sanatçı ve akademisyen tarafından çizilen sur imgeleri – diğer yanda, Domenico Ventura’nın çağdaş fotoğrafik merceğinden formüle edilen “hafıza” veya “kalıntılar” dediğimiz şeyin modern algısı.

Bu yan yana koyma, bir zamanlar bir yerin ‘birleşik’ görsel fonunu oluşturan ve aynı zamanda belirli bir edebi ve anekdot anlatısının konusu olan anıtsal eserlere yaklaşımın nasıl değiştiğini yansıtmayı amaçlamaktadır: pitoresk gezinti yollarından Cahier de voyage’a ve hatta tarihi restorasyonlara ve depremlerin veya Konstantinopolis’in sembolik olarak alınmasının neden olduğu sık yaralara.

Duvarlar, bugün hala belirli bir gerçekliği (bir halkı? ya da birçok halkı?) “çevrelemeye” ya da “sınırlandırarak dışlamaya” çalışan ve başarılı olamayan bir “eşik” -hatta bazen alegorik ve sembolik- oluşturmaktadır. Duvarların sınırları anıtsallık ve genişleme açısından aşılmıştır (ve gerçekten de yaralanmıştır).

Sergilenen fotoğraflar arasında, Galata surlarına ve sergi mekânı olan Sen Piyer ve Paul Dominiken Manastırı’nın, Pera burnunun tepesi boyunca uzanan Ceneviz surlarının bir kenarına bitişik olarak inşa edilmiş yakın ilişkisine adanmış bazı kareler de var. Zaten Latin dünyasının hortus conclusus’u olan bir yeri çevreleyen ve koruyan bir varlık.

Domenico Ventura

Domenico Ventura, Ortaçağ ve Bizans Sanat Tarihi bölümünden mezun olduktan sonra sanat eserlerinin fotoğrafik belgelenmesi konusunda uzmanlaşarak İtalya’da ve yurtdışında bilimsel yayınlar, sergi katalogları, restorasyon alanları ve arkeolojik kazılar için fotoğraf kampanyaları yürüttü. Ayrıca kendini kişisel belgesel fotoğraf projelerine adamış ve çeşitli sergilere katılmıştır.
https://domenicoventura.com/

Silvia Pedone

Bir sanat tarihçisi ve Bizans uzmanı olarak DoSt-I üyesidir ve Konstantinopolis şehri ve anıtlarına odaklanan sanat tarihi konularında kültürel etkinliklerin ve konferansların düzenlenmesinde bu enstitü ile işbirliği yapmaktadır. Urbino ve Viterbo Üniversitelerinde Bizans sanat tarihi dersleri vermiştir ve halen Roma’daki Accademia Nazionale dei Lincei‘de çalışmaktadır.

Detaylı bilgi almak veya rezervasyon yapmak için lütfen aşağıdaki adrese bir mesaj gönderiniz:
info@senpiyer.org

Tags:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.