Hareket Eden Sınırlar, Değişen Kimlikler

12.-15. yüzyıllarda Doğu ve Batı arasındaki ilişkiler

Hareket Halindeki Ortaçağ‘ konferans dizisinin ilkinde Buket Kitapçı Bayrı ve Federico De Renzi konuşacak.
Sonraki randevuların konusu olacak Fransisken ve Dominiken rahiplerin doğuya doğru seyahat ederken etkileşime girdikleri kültürel çerçevenin ana hatlarını ve deneyimleri çizelerek,  Kitapçı Bayrı ile De Renzi Bizans surlarından Moğolistan bozkırlarına, Ortaçağ’da Doğu ile Batı, Avrupa ile Asya arasındaki karşılaşma ve çatışmaları, sınırların ve kimliklerin dalgalanmasını anlatacak.

Buket Kitapçı Bayrı, Bizans sosyal ve kültürel tarihi üzerine çalışan bağımsız bir araştırmacıdır. Doktorasını Sorbonne ve Boğaziçi Üniversitelerinden almıştır. Bilgi ve Koç Üniversitelerinde ders vermiştir. Yayınları arasında Warriors, Martyrs, and Dervishes – moving frontiers, shifting identities in the land of Rome (13.-15. yüzyıllar), Brill 2020 bulunmaktadır.

Türkolog ve İslamcı Federico De Renzi, siyasi analist olarak çeşitli jeopolitik ve kültürel yayınlarla işbirliği yapmıştır. 2017 yılında Roma La Sapienza Üniversitesi’nden Asya ve Afrika Dilleri, Kültürleri ve Toplumları alanında doktorasını almıştır. Yayınları arasında Il libro di Dede Korkut, Sandro Teti, 2021 çevirisi bulunmaktadır; şu anda Simone Costanzo ile birlikte L’India turca: una storia dimenticata, Immagini dell’India tardantica e medievale (V-XVI sec. d.C.) kitabı üzerinde çalışmaktadır.

Konuşmacılar: Buket Kitapçı Bayrı, Federico De Renzi
Dil: İngilizçe ve Türkçe (simultane çeviri ile)
Nerede: Sen Piyer Kilisesi, Galata Kulesi sk. 26, Beyoğlu
Ne zaman: 17 Ekim saat 20.00

Giriş serbest

 

Tags:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir