Kutsal Bakire Meryem

Kutsal Bakire Meryem’in kilisede 3 ana temsili vardır.

1.Meryem Ana Odighitria, “Rehber”

Kilisenin sahip olduğu en büyük hazine, kutsal Meryem Ana Odighitria’nın ünlü ikonası “Rehber “dir. Yerleştirilmesi yakın bir tarihe ait olsa da, ikonanın olağanüstü bir geçmişi vardır.

Daha sonra anonim bir kuyumcu bu antik resmi kabartmalı gümüş levhadan (1m20 x 1m60) yapılmış koruyucu bir kılıfla çerçevelemiştir; Meryem bu kılıfın içinde Aziz Dominik Tarikatı’nı mantosunun altında nezaketle ağırlamaktadır.

Giriş kapısının bir tarafında, yarı karanlıkta, etkileyici bir 18. yüzyıl haçı ve karşısında ciborium şeklinde gri mermerden yapılmış altıgen bir vaftizhane bulunmaktadır. Büyük bir sokak cephesinden yoksun olan bu kilisenin iç kısmında, girişin üzerinde, dekoratif ahşap korkulukları olan iyi orantılı iki galeri vardır: bir org galerisi (org Camillo Bianchi’nin eseridir, 1875) ve İtalyan okulu öğrencilerinin dini törenleri izleyebildiği daha küçük bir üst galeri.

 

Bu simge 1731 yılındaki yangından kurtulmuş, inanılmaz !

2. Kutsal Bakire Meryem heykeli

Sağ taraftaki nefe, Cenevizli heykeltıraş Drago’nun eseri olan polikrom mermer portalden girilir.

Bazı zarif melek yüzleri ve çiçek süslemeleri Dominiken Tarikatı’nın kollarını çevreler: alınlığın tepesinde Papalık Tacı ve Pallium durur. Girişte, dikkatleri Yüksek Sunak’a odaklayan nefin ahenkli güzelliği hemen göze çarpar.

3.Tespihli Leydi

Tesbihli Meryem Ana’nın resmi ve ayaklarının dibinde sol tarafta Aziz Dominik’i ve sağ tarafta Siena’lı Aziz Catherine’i görebiliyoruz.

Peki ama tespih nedir?

Orta Çağ’da mezmurları ezbere bilmeyen keşişlerin dua etmesine yardımcı olmak için ortaya çıkmış bir duadır. O zamanlar kitaplar nadir, pahalı ve el yazmasıydı. Nihai yapısı, onu tüm dünyaya yayan Rahip Vaizler (Dominikenler) tarafından verilmiştir. Aşağıdaki şekilde okunur: 1 “Babamız”, 10 “Selam Meryem”, 1 “Gloria”, toplam 15 kez

Her “Babamız – 10 Selam Meryem – Gloria” döngüsünde (on yıl olarak adlandırılır) İsa’nın veya Meryem’in hayatından bir bölüm hatırlanır.

Toplamda 150 Selam Meryem duası edilir, tıpkı 150 Davut’un Mezmurları gibi.

 

Tesbih çekenler, tek başlarına ya da grup halinde, kilisede ya da herhangi bir yerde, yüksek sesle ya da zihinsel olarak, bir taç kullanarak (tesbih ya da Müslüman tesbihine benzer) ya da elin parmaklarını kullanarak, İsa’nın yaşamı üzerine meditasyon yaparak, sevdikleri biri için dua ederek ya da sadece söylenen sözlerin kendilerini sakinleştirmesine izin vererek Tesbih’in tamamını ya da bir kısmını çekebilirler.

Tags:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.