Evrensel Barış İşareti Altında

Moğol İmparatorluğu'nda Fransiskenler ve Dominikenler

Lorenzo Pubblici, ‘Hareket Halindeki Ortaçağ’ konferans serisinin altıncı buluşmasında, 13. yüzyılda Moğol İmparatorluğu’na giden ilk papalık elçisi olarak öncü bir yolculuğa çıkan İtalyan keşiş ve diplomat Giovanni di Pian del Carpine hakkında konuşacak. Özellikle Historia Mongalorum’daki Moğol algısına odaklanacak. Sara Nur Yıldız daha sonra İlhanlılar ve Karadeniz bölgesine odaklanarak tüccarları, keşişleri ve Moğolları anlatacak.

Lorenzo Pubblici, Floransa’daki Santa Reparata Uluslararası Sanat Okulu’nda (SRISA) Tarih ve Antropoloji Profesörü ve Beşeri Bilimler ve Liberal Sanatlar Bölümü (DHLA) Başkanıdır. Marcello Garzaniti ile birlikte CeSecom’un (Orta Çağ’da Orta ve Doğu Avrupa Çalışmaları Merkezi) Bilimsel Direktörü ve Europe in Between serisinin direktörüdür. Önde gelen İtalyan ve uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanan monografilerin, makalelerin ve incelemelerin yazarıdır.

Sara Nur Yıldız Chicago Üniversitesi’nden doktora derecesine sahiptir ve halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Araştırmaları Ortaçağ Anadolu’sunun ve erken modern dönem Osmanlı dünyasının entelektüel, dini, kültürel ve siyasi tarihine odaklanmaktadır. İslam ve Osmanlı tıbbı, Hıristiyan-Müslüman etkileşimleri ve Moğol dünyasında ticaret üzerine çalışmalarını içeren uzun yayın listesi, bu tarihsel dönemin karmaşıklıklarına dair derin kavrayışının altını çizmektedir.

Konuşmacılar: Sara Nur Yıldız, Lorenzo Pubblici
Dil: Canlı çeviri ile İngilizce ve Türkçe
Nerede: Sen Piyer Kilisesi, Galata Kulesi sk. 26, Beyoğlu
Ne zaman: 4 Haziran, saat 19:00.

Ücretsiz giriş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir