Dinlerarası Dua ve Paylaşım

Istanbul 12 Mayıs 2020

Korona virüsün yayıldığı bu durumda, herkes, insanlığın ve toplumların, ortak mücadelede, ortak bir kader birliği ile birbirlerine ne denli bağımlı olduklarını derin bir şekilde hissetti. Yön şaşırtan bu iklimde; şimdiki zamanda tehlike ve ıstırap, gelecekte de belirsizlik içinde, herkesin ve tüm toplumların kaderini elinde tutan O’na yönelmeğe ne kadar ihtiyacımız olduğunu hissediyoruz. Bunu herkes kişisel olarak ve kendi topluluğu içersinde yapmakta. Türkiye’mizin en büyük zenginliklerinden biri olan dini geleneklerimizin çeşitliliğinde, aynı zamanda birbirimize de saygı duymaya ihtiyacımız var. Hepimizde ortak olan ruhani değerler içinde, kardeşlik hissini ve aynı insanlık ailesine ait olmayı, karşılıklı olarak yüreklendirmek istiyoruz.

İstanbul Latin Katolik Kilisesi Dinler arası ilişkiler Komitesi, geçtiğimiz 22 Nisan günü, Zoom iletişim platformu üzerinden, Dua ve paylaşım zamanı düzenledi. Buraya, duaları, düşünce ve yazılı metinlerini paylaşmak üzere çeşitli kilise ve toplulukların, din ve grupların temsilcileri katıldı.

Bu etkinliğe Youtube üzerinden, birçok dilde (Türkçe, Fransızca ve İngilizce) alt yazılı olarak halen ulaşılabilir (tamkısa ). Papa Fransua ve İnsanlık Kardeşliği Yüksek Komitesi, bizi, korona virüsün neden olduğu salgının üstesinden gelebilmek için Tanrı’nın insanlığa yardım etmesini dilemek üzere, tüm dini grupları ve iyi niyetli insanları, yardıma ihtiyacı olanlarla birlik içinde, bir oruç ve dua gününde birleşmeleri için davet etmektedir. Bu gün 14 Mayıs olarak belirlenmiştir. Evrensel duaların, orucun ve dayanışmanın tanıklığında birlikte olacağız. Bu tanıklıkta olduğu gibi “bölünmüş kalpleri birleştiren ve insanlık ruhunu yükselten Tanrı imanının büyüklüğünde tanıklık”.

Papalık Konseyi’nin Müslüman kardeşlerimize göndermiş olduğu, kutsal Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı mesajını iletmekten mutluluk duyarız. Biz de onlara, en içten duygularımızı iletmek üzere, katılıyoruz.

Ruhani Reis Rubén Tierrablanca Gonzalez ofm ve İstanbul Latin Katolik Kilisesi Dinler Arası İlişkiler Komitesi

 

Tags:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.